Rytieri a princezné

Jastericky

Pri príležitosti pripomínania nedožitých narodenín zakladateľa skautingu sa v dňoch 27.februára- 28.februára premenil obecný kultúrny dom v Cabaj-Čápore na jedinečné kráľovstvo Krásnovo.

Malé princezné a rytieri zo všetkých kútov skautskej oblasti kniežaťa Pribinu sa zišli, aby pomohli kráľovi čeliť kliatbe zlého čarodeja, ktorý na krajinu uvalil zákernú chorobu- princomor. Kliatba si v kráľovstve vzala za obeť takmer všetkých rytierov a princezné, preto mladým pomocníkom neostávalo iné než sa podrobiť výcviku, ktorý mal za úlohu preveriť ich um, zručnosti a chrabrosť.

drobnickyNa neľahkej ceste výcviku museli zvládnuť účastníci dobrodružné prekážkové dráhy, tajomné hádanky, preukázať znalosť bylín, presnou muškou trafiť lukom terč, poraziť neporaziteľného šermiara a mnoho ďalšieho. Po zvládnutí týchto náročných úloh a návrate do hradu si ich kráľovská rodina uctila kráľovským gulášom, ktorý mnohí starší vyjedali do neskorých nočných hodín. Posilnení gulášom si malí rytieri a princezné skúsili hradné tvorivé dielne, kde si mohli okúsiť výrobu rytierskej zbroje, tvorbu kráľovských šperkov, ich tvár sa stala plátnom pre hradného maliara, alebo sami vyskúšali aké je to byť dizajnérom rytierskych štítov. Po náročnom programe nasledoval ešte náročnejší večer. Všetkých účastníkov totiž čakal dramatický rytiersky turnaj, v ktorom preukázali nielen precíznosť akou si svoje zbrane vyrobili, ale najmä svoju šermiarsku obratnosť. Plné dojmov z vystúpenia šermiarskej skupiny, premietania rozprávky a zmorení plnením náročných úloh počas celého dňa napokon udatné deti zaspali.

lukostrelba

Ďalšie ráno bolo prebudením do skutočne slávnostného dňa. Pretože sa všetkým účastníkom podarilo v predošlý deň splniť všetky neľahké úlohy, kráľovská rodina usporiadala slávnosť pasovania nových právoplatných rytierov a princezien. Každý účastník získal okrem titulu novú nášivku na skautskú košeľu, diplom a pár malých pozorností. Princomor sa spoločnými silami podarilo odvrátiť a tým bol neprajný čarodejník potrestaný. Po vrúcnom poďakovaní kráľa jeho záchrancom sa všetci pomaly pobalili a odobrali sa šíriť rytierske ideály do svojich rodných krajov.
Veľká vďaka patrí všetkým ktorí pomáhali pri príprave tejto peknej akcie na ktorú máme všetci veľa spomienok.

A kto nebol môže sa zadívať na video

Eva Novotná Škorica