Nimeh 2019

Nimeh2019

Nitra sa vrátila do čias Pražskej jari

V noci zo soboty na nedeľu 5. mája 2019 bolo v nitrianskych uliciach rušno. Je máj, pre Nitravu čas NIMEHu. A nielen pre Nitravu. Ako obvykle, zišli sa tu skauti z rôznych kútov Slovenska. Tentoraz sa vrátili v čase do obdobia, keď Československu svitlo na lepšie a slobodnejšie časy a keď sa zrazu všetky nádeje skončili príchodom tankov. Ročník 2019 priblížil obdobie Pražskej jari a okupácie Československa vojskami spriatelených štátov.

O čom bol NIMEH 2019

Celá akcia sa začala besedou so sestrou Vierkou Radošovskou, pamätníčkou spomínaného obdobia. Neskôr počas skautských zoznamovacích hier vtrhol medzi nás mladý muž, ktorý nám oznámil, že do našej vlasti vtrhli okupanti. Keďže protestoval, naháňa ho Štátna bezpečnosť. Prosil nás, aby sme sa im postavili na odpor, lebo aj my, skauti, sme označení za nepriateľov socializmu. Po kratučkom období fungovania tak má byť skauting opäť zakázaný a aktívni skauti zadržaní a súdení. Mladík sotva stihol utiecť, keď pri nás zastala čierna dodávka a v nej vojaci so samopalmi. Skauti sa nedali, a tak rany padali a okná sa občas aj zatriasli. Príslušníci ŠtB skautov nakoniec po skupinách odvádzali do väzenia, ale nakoniec sa im podarilo oslobodiť.

Skauti zorganizovali hnutie odporu. Po skupinách sme postupne navštívili 10 stanovíšť, kde sme si vypočuli príbehy ľudí z daného obdobia a museli im pomôcť. Okrem iných sme tak stretli zatknutých rehoľníkov, predavačku v drogérii, ktorej vojaci rozstrieľali výklad, umelkyňu – skautku, z ktorej násilne spravili pionierku, či rodinu zastreleného Jozefa Bonka. Pomohli sme chatárovi z Vysokých Tatier vyniesť náklad do hôr a so zdravotníkmi podali prvú pomoc zraneným.

Napätie a vierohodnosť hre dodávali aj prepady príslušníkov ŠtB či už peších ako aj motorizovaných v čiernej dodávke. Zlé počasie, ale aj únosy a vypočúvania výrazne sťažili plnenie úloh. Hlavným cieľom však bolo vžiť sa do doby, ktorá bola pre Slovákov a Čechov taká významná. Vidieť, ako ľudia vtedy žili, čo cítili a spoznať cenu slobody a solidarity.

Víťazné tímy sa tešili zo získaných cien, za ktoré ďakujeme sponzorom. Veľká vďaka patrí organizačnému tímu v zložení Lopi, Sofi a Gandalf aj Viki?? Ďakujeme všetkým dobrovoľníkom, vďaka ktorým sa NIMEH zase vydaril a účastníkom, ktorí prispeli k kvelej atmosfére.

Nimeh2019 Nimeh2019 Nimeh2019 Nimeh2019

Veľká vďaka patrí všetkým partnerom a sponzorom

Viac fotiek čoskoro