Korejske dobrodružstvo skauta roka

Korea-Solo

World Youth Camp 2018 (WYC2018) - medzinárodný skautský tábor sa uskutočnil v dňoch od 22.-26.2. 2018 v rezorte Elysian, v provincii Gangwondo v Južnéj Korei pri príležitosti konania Zimných olympijských hier. Tohto tábora sa zúčastnilo 74 krajín z celého sveta a nechýbali medzi nimi ani zástupcovia za Slovenský Skauting. Vyberalo sa spomedzi ocenených skautov roka 2016 a vybraní boli Solo (Lukáš Hospodár) zo 23. zboru Nitra a Jany (Ján Hrebeňár) z 18. zboru Vrbov.

Rozhodli sme sa vycestovať do Korei s niekoľkodňovým predstihom, aby sme stihli trochu spoznať miestnu kuchyňu, kultúru a zaujímavosti. V priebehu dvoch dní pred Campom sme spoznali Soul- hlavné mesto, ako napríklad Soul Tower, z ktorej bol neskutočne krásny a neopakovateľný výhlad na rušné cemtrum Korei s 10 milionom obyvateľov.

Taktiež sme navštívili unikátne posvätné chrámy, ochutnali mietne špeciality, navštívili Národné Múzeum a ako-tak sa zorientovali v systéme metra v Soule, človek by si myslel, že je to jednoduché ale nie je. Linky vôbec nemajú jednotnú trasu, stále sa delia, vybočujú a na prestupných staniciach sa stretáva aj 5 liniek na piatich poschodiach pod zemou. Túto spletitú sieť doplňajú všadeprítomné malé potraviny, zelovoci a iné tradičné obchody. Jedinečnú atmosféru v metre, ale i mimo neho dotvárajú všadeprítomné reklamné banery Pyeongjang2018 a podobizne olympijskych maskotov. V Soule nájdeme ale aj tradičné tržište, ktoré svojou vôňou (ne)láka široko ďaleko. Na taktomto tržišti možno nájsť všetko od táborníckeho vybavenia cez oblečenie a suveníry až po kaviár či živé chobotnice a iné morské druhy živočíchov. Večernú atmosféru dotvárajú všadeprítomné bilboardy, ale nie písané latinkou,ako sme zvyknutý, ale tradičným korejským písmom, vlastne ,všetko je písané tradične a len určité veci majú to privilégium byť písané v latinke, v angličtine. Na náš vkus bol Soul príliš znečistený svetelným smogom, kedže na každej budove viselo minimálne 5 svietiacich bilboardov.

Po týchto dvoch dňch nabitých spoznávaním sme sa presunuli na letisko Incheon, kde nás spolu s ostatnými účastníkmi - skautmi z celého sveta vyzdvihol autobus, ktorý nás zobral do Elysian rezortu, kde sa Konal WYC2018. Elysian rezort je miestne lyžiarske stredisko nedaľeko mesta Chuncheon a vzdialené vzdušnou čiarou okolo 50 kilometrov od najstráženejšej hranice sveta. Po našom príchode do hotela sme sa všetci zišli v hlavnej sále, kde sme boli rozdenelí do izieb a kde sme od KSA (Korean Scout Asociacion) dostali uvítacie darčeky. Bol to taký zimný balíček, kedže sa na WYC zúčastnili aj exotické a tropické krajiny Strednej Ameriky a Afrického kontinentu.

Balíček obsahoval zimnú bundu, čiapku, rukavice, batoh, logo ZOH a buttony. Ďalej v tento deň nasledovalo bezpečnostné poučenie, aktivity na prelomenie ľadov a lepšie spoznanie sa v skupinkách a spoločná večera. My sme boli v skupinke s Korejcami, Uzbekistanom a Pakistanom. Tieto skupiny boli podobné ako družiny, každá mala od 6 po 10 členov a mala svojho vedúceho (radcu), ktorý zodpovedal za celú skupinu počas trvania programu. Kórejci neboli skautmi, ale boli vybratí ako študenti stredných škôl.

Nasledujúci deň sme sa zúčastnili ako diváci bojov o medaile v Phoenix Snow Parku na disciplíne voľného ski krosu žien. Na týchto pretekoch sme videli ako sa nakoniec podarilo získať zlato pre Kanadu. Po tejto udalosti sme sa presunuli do miestnej reštaurácie, kde sme si dali tradičný obed a pokračovali sme v ceste do nášho strediska. Po našom príchode na nás čakala oficálna otváracia večera, na ktorej sa zúčastnil náčelník Korejských skautov, hlavný organizátor tábora, ale i miesté politické špičky, ako napríklad Predstavitelia okresu, kraju, i miest Chuncheon a Gangeungu, ktorí nás srdečne privítali svojou uvítacou rečou. V tento deň bol medzinárodný deň zamyslenia, a tak ako väčšina skautov po celom svete sme sa aj my zamýšľali a diskutovali na rôzne témy, ktoré ťažia nás i naše krajiny. Vznikla diskusia - Peace forum, kde krajiny ako Indonézia, Pakistan opisovali, ako sa snažia skauti v ich organizáciach šíriť posolstvo mieru. Po večeri sme ostali sedieť a spoznávali nových priateľov, nové kultúry, nové jazyky. Diskutovali sme v skupinách o mieri a následne sme to mali umelecky stvárniť. Zo všetkých diel vznikol jeden veľký odkaz o mieri.

V tretí deň konania tábora sme sa ráno vydali na cestu spoznávania okolia. Ráno sme si ako prvé vyskúšali kaoing na sčasti zamrznutej rieke. V jednom kaoe nás bolo 12 a zosynchronizovať sa v pádlovaní nebolo najjednoduchšie. Následne sme sa vydali navštíviť Skywalk v Chuncheone - sklenený most vedúci ponad rieku. Zvláštny pocit, keď pod sebou máte len priehľadné sklo a veľkú hĺbku. Po obede v rezorte sme pokračovali v spoznávaní okolia a to vozíčko-bicyklovou železnicou blízko Chuncheonu, ktorú tvoril vozík so 4 miestami a s pedálmi umiestnený na klasických železničných kolajniciach. Táto trasa mala približne 5 kilometrov a mala dokonca aj niekoľko tunelov. V podvečer sme navštívili tradičné tržište v Chuncheone, kde sme si mohli kúpiť suveníry, na čož nám miestne zastupiteľstvo každému venovalo 10 000 Wonov - približne 10 dolárov. Z tržnice sme sa presunuli do televízne známej reštaurácie, ktorá má hrdo vyvesenú tabuľku, kde je napísané: jedlo ktoré musíte pred smrťou ochutnať - čiže my už zomrieť môžme. Ochutnali sme kurací mix pripravovaný tradičným spôsobom, k tomuto jedlu nesmela chýbať ryža, ktorá vlastne nechýbala nikde a nikdy a sprevádzala nás pri každom jedle 3krát denne. Tento programom nabitý deň vyvrcholil hudobným festivalom miestnych rap ale i tzv. k-pop star skupín, ktoré sú v Korei veľmi obdivované a populárne. Po ich vystúpeniach nasledovala krátka skautská party. Po náročnom dni prišiel túžený odpočinok.

KOKOSY NA SNEHU

Deň štvrtý bol športovým, kedy sa všetkých 300 účastníkov vybralo lyžvať na neďaleké zjazdovky. Každý z nás dostal lyže a potrebnú výstroj - oteplovačky, lyžiarsku budnu, helmu. Pre tých čo nevedeli lyžovať bol priradený inštruktor. Takže na konci dňa sa s úsmevom spúšťali aj afričania a stredoamerikánci. Pre krajiny, ktoré nepoznajú sneh to bol absolútne jedinečný zážitok, kedže sneh videli prvýkrát v živote práve v ten týždeň a nie to ešte lyžovali. Všetci sme si tento deň naplno užili a lyžovali do neskorého poobedia, predsa len lyžovačka a v Korei sa len tak nevidí. Večer nás čakala slávnostá uzatváracia večera s kultúrnym programom, ktoré si pripravili vybrané krajiny. Videli sme spevy, tance, prezentácie a videá o krajinách. Následne organizátori poďakovali a spoločne sme sa odfotili. Pri tejto príležitosti sme dostali sladké darčeky od našich kórejských kamarítov v skupine, nášivku a šatku WYC. Medzičasom sa na chodbe vytvorila medzinárodná ulička - každá krajina predtavovala svoju kultúru, ale i kuchyňu. My sme sa nenechali zahanbiť a vytiahli sme tradičné Slovenské sladkosti, vysvetľovali sme zvyky, kultúru na Slovensku a prezentovali činnosť a program SLSK.

V piaty deň nadišlo smutné lúčenie, kde sme sa aj napriek jazykovej a kultúrnej bariére lúčili s priateľmi a skautskými bratmi a sestrami. Tábor prišiel do záveru. Niekto letel priamo domov. Nám letenky vyšli až týždeň neskôr, tak sme sa vydali spoznávať krásy Korejského poloostrova spolu s českými skautkami Flo a Kájou.

Sme veľmi vdační, že sme mali možnosť sa zúčastniť tohto tábora a chceli by sme podakovať K órejskej skautskej asociácii za výbornú organizáciu. Taktiež sa chceme poďakovať SLSK, že sme mali tú česť, boli sme ako skauti roka vybraní a moli sme zažiť takéto skautské dobrodružstvo čo bola životá príležitosť a skúsenosť.

A potom...

Pozrite si niekoľko fotografií z akcie