Pomáhať je skautské

Kampane darcovstva krvi sú jednou z činností Červeného kríža v spolupráci s Hematologicko - transfúznymi oddeleniami a Národnou transfúznou službou SR (ďalej len NTS). Darcom krvi sa môže stať každý zdravý človek vo veku od 18 do 60 rokov, ktorý váži viac ako 50 kg (muži môžu darovať krv maximálne 4x do roka, ženy maximálne 3x do roka). Rozhodnutie darovať krv môže rozhodnúť o osude iného človeka a zachrániť mu život. Takéto rozhodnutie spravil aj vodca oddielu skautov- Drino. Svoju krv s krvnou skupinou B+ bol darovať približne 4 krát a ani naďalej s týmto dobrým skutkom nemieni prestať. Ako sa dostal k darcovstvu krvi, čo ho motivovalo a viac sa dozviete v nasledujúcom rozhovore...

Ako si sa dostal k darcovstvu krvi?

V podstate som sa k tomu dostal celkom náhodne. Raz keď som kráčal po ulici ma oslovil plagát, na ktorom bolo napísané Príďte darovať krv.

Ako prebiehalo tvoje prvé darovanie krvi?

Tak keď sme prišli so spolužiakmi do NTS a odložili si kabáty, ešte sme sa smiali. Ale keď prišlo na samotný akt pichania ihly do žily a odoberania takmer pol litra krvi, už nám nebolo všetko jedno. Nakoniec to však celé dobre dopadlo a po ceste späť sme už boli zasa vysmiati.

Aj ti bolo pri odbere zle?

Nie, nebolo. V NTS majú super pohostenie- čajíky, kávičky, keksíky. Teda mi nemalo byť z čoho zle.

Nebojíš sa že ti z krvného obrazu zistia niečo zlé?

Jasné, že mám obavy. Ale je to aspoň dobrá prevencia.

Drino, darca krvi

Spomenul si, že po prvý raz si bol darovať krv so svojimi spolužiakmi zo strednej školy. Čo bola vaša motivácia ísť darovať krv?

Našou najväčšou motiváciou vtedy bola ospravedlnenka z vyučovania, potom aj stravný lístok a dobrý pocit z darovania.

Vnímaš výrazne aj nejaké obmedzenia ktoré sú spojené s darcovstvom?

Darcovstvo neberiem ako obmedzenie.

Zmenila sa odvtedy nejako tvoja motivácia čo sa týka darcovstva?

Jasné, teraz už chodím darovať len pre samotný dobrý pocit. Keďže teraz pracujem, ospravedlnenku nepotrebujem. V práci nevynechávam deň a po darovaní sa vraciam naspäť. Takže terajšia motivácia je ten dobrý pocit že môžem niekomu pomôcť.

Čo sa týka Jánskeho plakiet, stanovil si si niektorú ako svoj cieľ?

Ani nie. Prvé razy som ani nevedel, že niečo ako tieto plakety existuje. O tom som sa dozvedel až neskôr, aj to že sú za ne isté výhody. Napríklad pre držiteľov niektorej Jánskeho plakety je zlacnená mestská doprava, ale týmito výhodami za plakety sa neriadim. Skôr akoby pre mňa ani neboli.

Čo si myslíš o pracovníkoch NTS?

Ako prvé pri vchode sa človek stretne s pani ktorá má na starosti odkladanie kabátov a dohliada na to aby mal každý nemocničné návleky. Táto pani je celkom v pohode. Ďalej nasleduje personál pri dotazníkoch. Tam to síce občas "hapruje" ale inak sa to dá, je to celkom milá teta. Potom nasleduje asi najmilšia časť personálu a to je pani bufetárka ktorá má na starosti kávičku a iné "šmaky". Za ňou je tam personál ktorý robí prvý odber a krvný obraz. Tí každého ubezpečujú ako sa pri odbere nič nemôže stať. Posledné sú sestričky ktoré odoberajú krv, tie sa o nás dobre starajú a sú ochotné.


Vedeli ste, že...

  • ľudia oddávna verili v nadprirodzenosť krvi, preto napr. Rimania pili krv svojich gladiátorov?
  • z krvi sa rôznymi procesmi získava sérum tvoriace základ niektorých kozmetických výrobkov? (teda slávna čachtická pani Báthoryová možno nebola pri svojom kúpaní sa v krvi až tak ďaleko od pravdy.... : )
  • prvú úspešnú transfúziu krvi uskutočnil osobný lekár kráľa Ľudovíta XIV. v roku 1667?
  • kedysi sa transfúzie konali tak, že lekár spojil tepny pacientov?
  • keby si začal darovať krv v 18 rokoch a chodieval by si ju darovať každé tri mesiace až pokým by si nedovŕšil 60 rokov (daroval by si tak takmer 57 litrov krvi), tak za predpokladu, že jeden odber zachráni život by si tým mohol zachrániť až 126 životov?