Shakespeare

William Shakespeare. V dnešnom modernom svete snáď ani neexistuje osoba, ktorá by meno tohto slávneho spisovateľa, dramatika a herca v jednej osobe nepoznala. Kto by nepoznal slávnu otázku "Byť či nebyť"? Alebo príbeh zaľúbeného páru Rómea a Júlie? Málokto však pozná jeho život, ktorý je pre nás dodnes plný záhad a dohadov. Pozrime sa teda v stručnosti na jeho osud...

Shakespeare sa narodil ako syn rukavičkára v mestečku Stratford-upon-Avon, jeho presný dátum narodenia však nikto netuší. Na základe objavenej písomnosti o krste sa však odhaduje, že to bolo niekedy v apríli 1564. Ako osemnásť ročný sa oženil s Anne Hathawayovou s ktorou mal tri deti: Susannu, Hamleta a Judith. Po niekoľkých rokoch sa však rozhodol odísť do Londýna, kde pôsobil ako menej úspešný herec, ale úspešný dramatik. Dodnes je pre ľudstvo veľkou otázkou, kedy a prečo sa vlastne William rozhodol odísť do Londýna. Isté však je, že v Londýne sa zaľúbil do tajomnej "Čiernej dámy", ktorej venoval veľkú časť svojich ľúbostných sonetov.

Posledné roky svojho života strávil Shakespeare v rodnom Stradforde, kde 23. apríla 1616 vo veku 53 rokov zomrel. Shakespeare je pochovaný v oltárisku kostola Holy Trinity Church v mestečku Stratford-upon-Avon. Na stene neďaleko Shakespearovho hrobu je umiestnená jeho busta.

Shakespeare okrem svojho hrobu zanechal ľudstvu svoju dušu ukrytú v známych hrách. Napísal scenáre k tragédiam (Rómeo a Júlia, Hamlet ,Othello), ale aj k historickým hrám či komédiám (Mnoho kriku pre nič, Komédia omylov, Skrotenie zlej ženy).

V súčasnosti ponúka Shakespearove diela internet (najmä filmy), ale aj krajská knižnica Karola Kmeťka v Nitra (veľké množstvo kníh) a v neposlednom rade Divadlo Andreja Bagara v Nitre, ktoré ponúka inscenáciu Skrotenie zlej ženy s veľkým ohlasom verejnosti.

Veru tak, či chcete alebo nie, duch Williama Shakespeara je všade okolo nás a jeho meno sa hlboko vrylo do histórie európskej kultúry.


Vedeli ste, že...

 • Vraví sa, že Shakespeare si sám napísal i epitaf na svoj pomník:
  "Drahý priateľu, pre Kristove rany, nevykop
  nikdy piesok, ktorý skrýva tento hrob.
  Kto tento hrob zachová, nech Boh ho omilostí,
  a nech je preklínaný, kto pohne moje kosti."
 • ...za Shakespearových čias hrali v divadle len muži?
 • ...v divadle používal prasačiu krv?
 • ...na jeho predstavenia sa chodievala pozerať sama kráľovná?

Skrotenie zlej ženy,
divadelné predstavenie v Divadle Andreja Bagara v Nitre