Nimeh

Pre aktuálne informácie o tohtoročnom NIMEHu 19 sledujte stránku udalosti na facebooku: 
 https://www.facebook.com/events/713736262320644/ 

  • Image 05
  • Image 01
  • Image 02
  • Image 03
  • Image 04

O NIMEHu

Cieľom NIMEHu 2019 je pomocou neformálneho vzdelávania, aktivít a hier, priblížiť nedávnu históriu vývinu Slovenska a vývinu skautingu počas vojny a medzivojnových obdobiach(Formálne zadefinovanie NIMEHu 19)

Čo je NIMEH? (Formálne) NIMEH je jedinečná koncepcia nočnej hry, kde sa mladí ľudia učia neformálnou formou udalosti späté s dejinami Slovenska, ktorá sa uskutočňuje 2. májový víkend.

NIMEH poukazuje na príbehy bežných ľudí zo všetkých sociálnych vrstiev danej doby.

NIMEH sa prvýkrát uskutočnil 6.5-7.5 2017 v Nitre s celkovým počtom zúčastnených ľudí 62.

Prvý ročník NIMEHu sa niesol v duchu doby nedávno minulej , roku 1989 , konkrétne sa zameriaval na slobodu a demokraciu v kontraste s totalitným režimom, ktorý prevládal pred novembrom 1989 v bývalom československu.

V čom je NIMEH výnimočný? NIMEH je tvorený silným príbehom hlavnej postavy, ktorá bojuje za svoje ideály proti systému, proti všetkým. Zúčastnení sa vnesú do sveta hlavnej postavy vďaka príbehom obyčajných ľudí, ktorý v dobe, v ktorej sa odohráva NIMEH žili a sú zo všetkých spoločenských vrstiev.Týchto rozličných ľudí spája jedna vec- ich sny, ideály a vzťah k hlavnej postave. Príbeh hlavného charakteru a vedľajších charakterov dopĺňa neopakovateľné čaro a atmosféra noci, ktorá v sebe skrýva zlo, temnotu, zvláštne zvraty a nečakané rozuzlenia.

NIMEH sa každý rok odohráva v určitom roku, kedy sa stali významné udalosti a poukazuje na dlhú trnistú cestu, ktorá tieto veľké udalosti našich dejín sprevádzala. Taktiež nezabúdame na hrdinov bežných dní. Kedy bude mať NIMEH tému mimozemšťania? No, na to je jednoduchá odpoved: NIKDY.

Prečo? Lebo NIMEH sa drží dejín, určitých významných udalostí, na ktoré by sa nemalo zabúdať a premosťuje ich do súčastnosti hovorí o ich odkaze dnešnému svetu.

Prečo ísť na NIMEH? NIMEH ťa dostane, má šťavu, obsahuje zlo, zbrane, strach, stres ale taktiež zažiješ vtipné situácie, vytvoríš si nové priateľstvá. A NIMEH je momentálne jedinou akciou svojho druhu. 

Ako vznikol NIMEH? Prvá myšlienka prišla v máji 2016, kedy som chcel zažiť parádnu mestskú hru, ideálne nočnú, lenže nanešťastie nič také nebolo. A tak na jeseň toho istého roku mi vzišiel na um nápad takú mestskú hru urobiť, podľa hesla Gándhího:,, šak urob”. V novembri vznikol názov NIMEH a hrubé predstavy o akcii ako takej. Od začiatku som ale vedel, že NIMEH nesmie byť nič plytké, preto som sa rozhodol čerpať z dejín. V máji 2017 sa uskutočnil 1. ročník NIMEHu, ktorý mal chyby, ktoré si uvedomujeme, ale chyby nás posúvajú dalej a pomáhajú sa nám zlepšiť, tak ako aj dejiny. Dúfam, že NIMEH rokmi bude lepší a lepší a taktiež, že nebude jedinou akciou svojho druhu, nebránime, ba priam chceme podporiť vytvorenie dalších - MEHov (MEstských Hier).

Pri dosahovaní nášho cieľa pri zlepšovaní kvality NIMEHu nás podporili: