Skip to main content

1. oddiel skautov a skautiek Alfy a Omegy Cabaj-Čápor


Pred mnohými a mnohými rokmi, v polovici septembra prišli do základnej školy v časti Čápor traja skauti. Ján Vencel, Martin Mihók a Roman Molnár, ale deťom sa predstavili ako Mac Gyver, Eskimo a Omo. Zahrali si s nimi pár známych skautských hier a nakoniec sa s nimi rozlúčili s pozvánkou na výpravu k neďalekému rybníku. Táto pamätná udalosť sa stala presne 16. 9. 2011 a presne vtedy vznikol náš skautský oddiel Alfy a Omegy.


Ako začalo skautovanie v našej obci

Činnosť oddielu naštartovala veľmi dobre. Už od začiatku sme sa snažili o pestré družinovky a pravidelné výpravy do prírody. Od januára 2012 sme oficiálne registrovaní ako 1. Skautský oddiel Cabaj Čápor pod 23. zborom Nitrava. V apríli 2012 sme sa zúčastnili prvý krát na skautských dňoch v Nitrianskej Blatnici a v lete na letnom tábore Cibajky aj keď vtedy len vo veľmi malom počte. V roku 2013 obohatil náš oddiel Daniel Blažko Jastrab. Začiatkom roka sme spolu s deťmi tvorili nové logo a názov nášho oddielu. Nový názov oddielu je 1. Skautský oddiel Alfy a Omegy. Na jar sme mali návštevu vedecko-zábavného centra Atlantis, exkurziu hasičskej stanice v Nitre a na skautských dňoch v Nitrianskej Blatnici a Bošanoch sa nám podarilo umiestniť na prvých miestach. Náš tábor Modoš bol na tému budúcnosť. V tomto roku oslavoval Slovenský skauting svoju Storočnicu a všetci skauti na Slovensku ju oslavovali nie jednou veľkou, ale veľkým množstvom menších, či väčších akcií. Náš oddiel Storočnicu oslávil dvomi akciami. Na 900. výročí prvej písomnej zmienky obce organizovaním menšej etapovej hry pre deti a zakopaním časovej schránky. Na konci roka sme sa zúčastnili skautskej akadémie v Bošanoch. 

Rok 2014 bol bohatý na plnenie odboriek a výziev. V Bošanoch sme sa zúčastnili akcie na deň sesterstva Po stopách indiánov, pri ktorej deti mali možnosť získať odborku Indián. Na letnom tábore Vyčoma Raková sme lovili aj novú výzvu 7 sekúnd. Na obecnej akcii Guláš Cup sme pripravili rôzne súťaže pre deti. Na začiatku školského roka mali naši Roveri na našej škole nábor nových členov. Na vzdelávacej akcii Cassiopea Špeciál som získal mnohé nové inšpirácie a silnú motiváciu pre ďalšie vedenie oddielu.

V roku 2015 sme podporili dobročinnú akciu Deň narcisov. Na akcii Deň so skautskou šatkou sme sa zviditeľnili na verejnosti a ukázali, že sme skautmi. Zorganizovali sme rôzne súťaže pre staršie deti na MDD v našej obci. Zúčastnili sme sa osláv 25-teho výročia 26. zboru pod názvom 25-ka 26-ky. Bola to udalosť roka nie len pre domácich, ale aj pre nás hostí. V lete sme táborili na obľúbenom táborisku Cibajky. Na jeseň sme sa zúčastnili akcie vodných skautov Aquaeris a neskôr preskúmali hrad Gýmeš a popreháňali Šarkany na Šarkaniáde. Potom nasledoval Hallooven a o chvíľu tu máme zimu a s ňou príchod Betlehemského svetla, na ktoré sa veľmi tešíme. Náš skautský život je bohatý nielen na zážitky a akcie, ale aj množstvo skvelých kamarátstiev a užitočných skúseností.

Roman Molnár Omo
vodca oddielu
marec 2015

naše oddielové logo

kde nás nájdete

Naše družiny

 

Družina Spidermani

Sú rýchli ale aj tvoriví. Vedia kričať ale aj byť potichu. Majú radi futbal ale aj skautské hry ako sú Komáre a Šatkovaná. Ich nápady a výroky sú originálne a energia takmer nevyčerpateľná. Toto všetko je vlčiacko-včielkarska družina Spidermani.


Spidermani sú Janko, Terezka, Agátka, Marek a Peťo. Všetci prvýkrát prišli na skautskú akciu Dobrodružstvo v kaštieli, kde sa im páčil program aj klubovňa. Odvtedy chodia stále na družinovky. Na začiatku skautského roka v septembri si vymýšľali meno družiny a najviac sa im páčilo meno Spidermani. Behať aj skákať vedia, tak prečo nie. Byť radcom takejto energickej družine je fakt zábavné a niekedy aj trošku náročné. Niekto má rád stále nové hry, iný vyrábanie vecí, kreslenie alebo maľovanie. Majú preto taký program, kde je z každého rožku trošku. Okrem družinoviek sú aj akcie, kde je celý oddiel alebo zbor. Spidermani boli na Šarkaniáde, kde sa vyšantili s šarkanmi. Čakajú nás aj ďalšie pekné podujatia a niektoré aj celovíkendové, tak sa majú na čo tešiť.

Radca družiny Spidermani
Roman - Omo

Družina Jašteričky

Družina Jašteričky - názov družiny vznikol v roku 2013 na skautských dňoch v Nitrianskej Blatnici pri skautskom preteku. Tieto Jašteričky prešli mnohými akciami, víkendovkami a tábormi. Spoznávali rôznych nových skautov ale aj seba navzájom. V tejto chvíli z malých včielok tu je ostrieľaná skautská družina ktorá pomáha pri organizovaní rôznych akcií.

V tejto chvíli už z družiny Jašteričky aktívne skautuje iba Liliana Líška  a Viktória Nezábudka  ktoré ale už majú vlastnú družinu skautiek. Peter Pavúk prešiel do družiny Nožíky. 

Radca družiny Omo v tejto chvíli vedie družinu vĺčat a včielok Spidermani.

Radca družiny Jašteričky
Omo

Jašteričky:

  • Liliana - Líška
  • Vanesa - Veverica
  • Viktória - Nezábudka
  • Peter - Pavúk
  • Paulína

Družina Koníky

Družina koníky - ich názov vznikol v roku 2013 úplne náhodne. Bolo to pri plnení odborky pre vĺčatá a včielky, kedy si včielky vymysleli svoj názov a vyrobili vlajku.


Družina koníky už neskautuje lebo jej včielky už vyrástli a sú z nich mladé skautky.

Radca družiny Koníky
Omo

Koníky:

  • Radka - Mustang
  • Sofia 
  • Katka 

Družina Skautská sporiteľňa

Aká je Družina Skautská Sporiteľňa? Táto družina skautiek je malá ale zato veľmi energická. Je tam Radka, Katka a Sofia ktorým radcujú Lili Líška a Viki Nezábudka. Ako by ich opísali radkyne družiny?


Lili: Sú to tri dievčatá ktoré sú podľa mňa dosť šikovné. Všetky majú takú povahu pri ktorej nie je vidieť tímová spolupráca. Ich maskot je Lišiak o ktorého sa dobre starajú. Je s nimi sranda a myslím si že sa máme navzájom radi. Niekedy je ale pre nich ťažké vymyslieť program lebo sú len tri.
Viki: Stále chcú vyrábať pre Lišiaka. Často sa nevedia na niečom dohodnúť a nepočúvajú veľmi.
Ja si myslím že majú pred sebou dlhú cestu a keď na sebe popracujú a budú šikovné určite časom budú dobrá družina a možno ich bude aj viac.

Radkyne družiny Skautská Sporiteľňa
Líška a Nezábudka

Skautská Sporiteľňa:

  • Radka Molnárová Mustang
  • Sofia Kalinovská
  • Katka Nedeľková

Skautský vodca oddielu Alfy a Omegy

Roman Molnár Omo

Roman Molnár Omo

Prišiel som, videl som, zažil som, založil som...

Takto by sa dala charakterizovať Omova skautská púť. Do skautingu prišiel v 15-tich. Ak zoberieme do úvahy, že skauting je tak od 6 rokov, tak pomerne neskoro. Zároveň to však dokazuje, že na skauting nie je nikdy neskoro.

Na otázku "Kto ťa v skautingu najviac ovplyvnil?" pohotovo odpovedá: „Na mojej skautskej ceste ma ovplyvnil každý, koho som dlhšie poznal. Najskôr to bol môj radca Stanislav Horák, ktorý bol môj vzor. Ďalej naša zborová vodkyňa Monika Emtí Tóthová, u ktorej som robil nováčikovskú skúšku. V čase bez mobilov a internetu dávala vedieť, že sa koná výprava na Gýmeš tak, že to napísala na papier a dala do okna klubovne. Všetko, čo tam bolo napísané, bolo zašifrované. Na výpravách používala skratky, pomocou ktorých trvala cesta do cieľa dlhšie ako normálne :) Ale veľa sme sa vďaka tým skratkám cestou naučili."

Radca a vodca. To sú osoby, ktoré veľmi ovplyvňujú dieťa. Tu sa dostávame do "skautského perpetuum mobile". Dobrý radca na seba naväzuje deti, deti sa chcú podobať na radcu. Napodobňujú nielen jeho správanie, ale aj obliekanie, slovník a všetko čím radca prechádza. No a často najlepší radca zo zboru má aj najviac nasledovníkov.

Z Oma sa čoskoro stal radca, no neostalo pri tom. Po svadbe, odídení z rodnej dediny a príchodom vlastných detí sa z Oma stal oddielový vodca. Založil oddiel v Obci Cabaj-Čápor, kde predtým skauting nebol. Neodradilo ho ani to, že bol niekoľko rokov na všetko sám. Nerobil a nerobí to len pre svoje deti. Ovocie jeho práce príde čoskoro. Baby z prvej družiny už dorástli do veku, kedy sa budú môcť samé venovať radcovaniu. Niekto by možno konštatoval, že skauting berie príliš veľa času. No Omo by odpovedal, že nie...

„Skauting mi dal toho veľa. Spoznal som veľa úžasných ľudí. Dostal som sa na miesta, kde by som sa len tak nevybral. Mám veľa nezabudnuteľných zážitkov. Zo začiatku som sa naučil samostatnosti. Neskôr viesť skautskú družinu a pripravovať program pre deti, ktorý ich baví. Naučil som sa a stále sa učím pripravovať rôzne akcie, písať články do miestnych novín a web. Skauting je pre mňa spôsob ako na chvíľu vypadnúť z toho bežného uponáhľaného sveta. Skauti idú na miesta, kde môžmu na chvílu prežiť vždy iné dobrodružstvo. Vďaka skautingu som stále mladý aj keď len duchom." (smiech.)

Prajem Vám zažiť ten okamih, keď ste v hlúčiku skautov a skautiek z Cabaj - Čápora alebo z Nitry a zjaví sa Omo. Všety iné aktivity idú v tedy bokom a všetko sa upriamuje na neho.

Ďakovný list

Občas sa nájde niekto, kto nám za našu dobrovoľnícku prácu s deťmi poďakuje, niekedy aj verejne, ako napríklad pri oslavách 900. rokov prvej písomnej zmienky o obci Cabaj Čápor. Od obecného úradu sme vtedy na oslavách obce dostali Ďakovný list. Veľmi nás to potešilo a sme radi, že cítime u obce podporu pre tieto mimoškolské aktivity detí.

Práci s deťmi sa venujeme radi a o to viac nás teší, keď sa naše akcie páčia aj samotným deťom, niečo nové ich naučia a užitočným spôsobom vypĺňajú ich mimoškolský voľný čas.

Míľniky na našej ceste

Na tomto mieste by sme radi postupne publikovali najdôležitejšie udalosti v živote nášho oddielu.

Prvé vlčiacke a včielkarske sľuby zložili deti z oddielu Alfy a Omegy na tábore Vyčoma Raková 2014, na malej lúke, na mieste, ktoré je známe ako Perúnove ohnisko (dva krát na to miesto prišiel Boh Perún).

1. augusta 2014 sľub vĺčat zložili

  • Marek Kubáň
  • Viktória Molnárová
  • Vanesa Polakovičová
  • Lenka Valentová
  • Matej Blažko
  • Martin Valent
  • Liliana Slanináková
  • Jozef Valent

2. augusta 2014 sľub vĺčat zložili

  • Radka Molnárová
  • Simona Valentová
  • Filip kubáň

Poznámka: tieto vlčatá a včielky sľub predošlý večer nezložili, pretože už bolo dosť neskoro a tuho spali... :)

naši partneri

1. oddiel skautov a skautiek Alfy a Omegy v obci Cabaj Čápor týmto úprimne ďakuje predstaviteľom obce Cabaj - Čápor za hmotnú a finančnú pomoc podporujúcu organizovanie mimoškolskej činnosti detí a mládeže v obci formou skautskej výchovy.

Obec Cabaj-Čápor sa nachádza v blízkosti krajského mesta Nitra. Pod obec patrí viacero častí: Hrúšťov, Fízeš, Riegler, Pereš, Nový Cabaj, ktorý je najbližšie k mestu Nitra. Čápor sa prvý raz spomína v listine Ostrihomského arcibiskupa Martíria z r. 1156. V obci je rímskokatolícky kostol sv. Michala Archanjela z roku 1780 a rímskokatolícky kostol Najsvätejšej Trojice.